Чи можна провести скорочення працівників, з якими відсутній зв’язок під час дії воєнного стану?

Чи можна провести скорочення працівників, з якими відсутній зв’язок під час дії воєнного стану?

За положеннями п.3 ст. 64 ГКУ, організаційна структура визначається підприємством, як і кількість працівників, штатний розпис тощо. Обов’язки з ведення штатної політики та визначення організаційних засад підприємством закріплено на законодавчому рівні, що підтвердило Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці.

Штатний розпис підприємства встановлює організацію штату працівників, який по суті є сукупністю посад. Тож за необхідності скоротити штат відбувається зміна штатного розпису, в ході якої ліквідуються певні посади або зменшується число штатних одиниць. Скорочувати чисельність та штат дозволяється у випадку, коли змінюється організація виробництва та праці, наприклад, вдосконалюється процес створення продукції, перепрофілюється підприємство. Зокрема, не забороняється скорочувати працівників компаній недержавної сфери на час воєнного стану.

Ведення бойових дій на території держави не виключає можливості звільняти працівників за ініціативою працедавця. Це може бути період, коли робітник є тимчасово непрацездатним, знаходиться у відпустці. Виключення – відпустка через вагітність та пологи та для догляду за дитиною до настання трирічного віку. Дата звільнення визначається як перший робочий день, що слідує за днем закінчення терміну тимчасової непрацездатності, підтвердженої відповідним документом. Також день звільнення може вказуватися як перший робочий день після того, як закінчилася відпустка.

Звільнення робітників, з якими відсутній зв’язок

Ухвалений Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 №2352-ІХ містить коментарі до ї нововведень, зокрема тих, що стосуються звільнення працівників, з якими неможливо налагодити зв’язок на час дії воєнного стану.

Тож, щоб звільнити працівника, обов’язкові такі умови:

  • працівник відсутній на робочому місці протягом 4 місяців;
  • немає інформації про те, чому робітник відсутній протягом 4 місяців. Чи є причина поважною, не грає ролі.

Важливо також знати, чи є війна поважною причиною для прогулу або відсутності на роботі протягом 4 місяців без надання будь-яких пояснень. Тож війну можна вважати підгрунтям для виникнення причин, через які виникає прогул. Вимушений прогул можливий через активні бойові дії на території проживання або роботи працівника, його евакуацію в іншу місцевість, загрозу життю та здоров’ю працівника, його родини. Те ж саме стосується перебування у полоні або мобілізації, повітряної тривоги, перебування у ТрО. Як регулюються трудові відносини працедавця та працівника, що займається волонтерством, можна знайти в нашому блозі.

Незважаючи на чіткі норми організації трудових відносин, в пріоритеті для держави залишаються люди, що створюють робочі місця та виконують свої обов’язки. Тож комунікація та взаєморозуміння дозволять подолати обставини, що виникають в ході діяльності підприємства у такий непростий час.

Якщо у вас залишились питання – звертайтесь за консультацією. А також у Центрі бухгалтерського аутсорсингу можна замовити ведення ФОП та бухгалтерське обслуговування ТОВ.