Що робити, якщо офіс було зруйновано, а первинні документи не так просто відновити?

Что делать, если офис был разрушен, а первичные документы не так просто восстановить?

Через ведення бойових дій на території України підприємці стикаються з низкою питань. Зокрема, це стосується тих суб’єктів господарської діяльності, офіс чи виробничі потужності яких розташовані на тимчасово окупованих територіях, в місцях ведення бойових дій. На жаль, не рідкісна ситуація – знищення первинних документів через руйнування приміщення офісу після обстрілу, ракетного чи авіаудару. Який порядок дій, коли мала місце втрата первинних документів під час воєнного стану?

Якщо первинні документи були втрачені, пошкоджені чи достроково знищені, платник податків має протягом 5 днів має поінформувати про це орган ДПС за місцем обліку. До заяви потрібно додати документи, що підтверджують настання руйнівної події. Документи відновлюються 90 календарних днів, починаючи з дня подання заяви.

Якщо після повідомлення платника податку неможливо перевірити платника, то терміни перевірки посуваються до моменту, коли документи будуть відновлені та надані. Виключення – перевірки, що передбачені ст. 200 ПКУ. Проте цей часовий проміжок не має перевищувати 120 днів.

Можлива ситуація, за якої документи не підлягають відновленню або є повторно втраченими після того, як платник скористався правом на відновлення. В такому випадку вважається, що у платника не було документів на момент складення звіту або під час реалізації ним вимог митного або іншого законодавства.

До моменту, коли воєнний стан припиниться чи скасується, припиняється перебіг термінів, які мають контролювати відповідні органи. Це положення затверджено пп. 69.9 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Якщо виявлено факт пошкодження матеріальних цінностей в тому обсязі, про який заявляв керівник підприємства, проводиться інвентаризація активів та майнових зобов’язань, які знаходяться на балансі суб’єкта господарчої діяльності, згідно з п.7 розділу І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань.

Варто зазначити: підприємства, що географічно розташовані в зоні ведення бойових дій або мають структурні відділи на таких територіях, також мають проводити інвентаризацію за обставин, коли робити це необхідно. Інвентаризувати майно працівники мають за умови настання оптимальної безпекової ситуації, коли уповноважені особи отримають вільний доступ до активів, первинної документації та регістрів бухгалтерського обліку.

Якщо у вас залишились питання стосовно вашего ФОП – звертайтесь за консультацією. А також у Центрі бухгалтерського обліку можна замовити ведення ФОП та бухгалтерське ведення ТОВ.