Гуманітарна допомога: облік та відповідальність

Гуманитарная помощь: учет и ответственность

Російську військову агресію в Україні засудили переважно всі цивілізовані країни світу. Одна з форм підтримки українців – допомога, як військово-технічна, так і гуманітарна. Оскільки масштаби надходження гуманітарних вантажів в Україну вражають, а потреба в них не зменшується, законотворці ініціювали посилення відповідальності за її спрямування та витрачання. Як документально оформлюється гуманітарна допомога, в чому особливості ведення обліку на час воєнного стану та яка відповідальність передбачена за її використання, мова піде нижче.

Бухгалтерський облік гуманітарної допомоги

Ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» визначає її як безкоштовну допомогу у вигляді цільового надходження, фінансову або в натуральному вигляді. Це можуть бути добровільні пожертвування, виконання робіт чи послуг на користь адресата українськими чи іноземними благодійниками. При цьому адресат – соціально незахищена особа, що знаходиться у скрутному фінансовому становищі або на даний момент є матеріально незабезпеченою. До переліку отримувачів гуманітарної допомоги віднесені громадські організації, релігійні установи, благодійні фонди тощо. Набувачі допомоги в Україні – фізичні та юридичні особи, що відчувають гостру потребу у таких адресних надходженнях.

Згідно з Законом «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухобліку господарських операцій є наявність первинних документів з інформацією про цю господарську операцію. Якщо розглянути надання гуманітарної допомоги за запитом або проханням, то очевидно, що таке звернення не вважається первинним документом. Аби визнати допомогу гуманітарною, потрібна письмова пропозиція про її надання від донора, другий крок – згода від отримувача.

Підставою для оприбуткування допомоги від донора є інвойс – рахунок, за умови наявності у ньому усіх реквізитів:

 • назва підприємства чи організації;
 • назва документа чи форми;
 • дата укладення;
 • обсяг господарської операції, її суть;
 • одиниці виміру операції у грошовому, натуральному еквіваленті;
 • посади і прізвища тих, хто відповідає за господарську операцію;
 • особистий підпис відповідальної особи.

Замість інвойсу для документального оформлення руху гуманітарної допомоги застосовують акт приймання-передачі матеріальних цінностей. Це не типова форма, проте в ньому мають бути ті ж самі реквізити. В разі передачі матеріальної допомоги від іноземного донора до акту додаються митна декларація, міжнародна товарно-транспортна накладна.

Тож, хоча документування та звітування про гумдопомогу скасовано, первинні документи для бухобліку все ж потрібні. А оскільки відповідальність за нецільове використання допомоги посилено, то документальне оформлення руху таких вантажів є актуальним.

 • Якщо відсутній облік стосовно отримання та використання гумдопомоги, вона розглядається як така, що використана не за цільовим призначенням;
 • Грошові кошти чи матеріальні цінності гумдопомоги відображаються за дебетом рахунків з рахунком 48 «Цільове фінансування і цільові надходження»;
 • Якщо допомогу отримують юридичні особи, у примітках наводяться дані про види і вартість, а також використання допомоги.

Відповідальність за нецільове використання

Говорячи про нецільове використання гуманітарної допомоги, мають на увазі:

 • продаж товарів або розпорядження благодійним майном з метою отримання прибутку. Такі дії передбачають штрафи в розмірі від 2-х до 3-х неоподатковуваних мінімумів або виправні роботи, обмеження волі;
 • повторний продаж товарів особами або групою за попередньою змовою. В цьому разі злочинні діяння караються позбавленням волі від 2-х до 5-ти років, позбавлення права обіймати посади чи займатися певними видами діяльності.

Більше інформації стосовно бухгалтерського обліку під час воєнного стану дізнавайтеся з нашого блогу.

Якщо у вас залишились питання стосовно вашего ФОП – звертайтесь за консультацією. А також у Центрі бухгалтерського обліку можна замовити ведення ФОП та бухгалтерське ведення ТОВ.