Чи сплачують ЄСВ за себе ФОП – платники ЄП у період воєнного стану?

Чи сплачують ЄСВ за себе ФОП – платники ЄП у період воєнного стану?

ЄСВ – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Серед тих, хто зобов’язаний сплачувати податок в Україні, – підприємці, що є платниками єдиного податку. Нарахування ЄСВ здійснюється на суми, які підприємець самостійно визначає для себе. При цьому вказані платежі не мають перевищувати зафіксований максимальний показник нарахування єдиного соціального внеску і бути меншими за розмір мінімального страхового внеску.

За звичайних умов ЄСВ мають сплачувати вказані категорії платників, без огляду на фінансовий стан. Іншими словами, ви як підприємець маєте перерахувати суму, незважаючи на те, був у вас дохід за конкретний період чи ні. Звільнені від цієї директиви фізичні особи – підприємці, яким нараховують пенсію на підставі досягнення пенсійного віку, а також люди з інвалідністю. Сплачувати внесок на соціальне страхування особи з інвалідністю та пенсіонери можуть добровільно, якщо беруть участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Граничний термін сплати ЄСВ за календарний квартал – до 20 числа місяця, що іде за вказаним кварталом, обраним для сплати ЄСВ. Фактично останній день для перерахування суми – 19 число місяця.

Платники мають змогу закривати платежі авансом у довільному розмірі, комфортному для них. Це правило діє в тих же часових межах: суму потрібно перерахувати включно до 19 числа місяця, що слідує після календарного кварталу. Урахування наданих у вигляді авансу платежів на ЄСВ відбувається при остаточному розрахунку. Фактично, остаточний розрахунок проводять також до 20 числа місяця після завершення кварталу, за який потрібно сплатити внесок в фонд соцстрахування.

Чи сплачують ФОП ЄСВ під час війни?

На час воєнного стану набули чинності норми, відмінні від тих, які регулювали оподаткування до російського вторгнення. Так, з 1 березня 2022 року і до моменту, коли завершиться воєнний стан, а також протягом року після закінчення воєнного положення від зобов’язання сплачувати ЄСВ звільняються фізичні особі – підприємці платники єдиного податку. Це можуть бути суб’єкти господарювання, що ведуть незалежну профдіяльність, фермери тощо. Їм не потрібно вносити відомості стосовно розрахованого єдиного соціального внеску до податкової декларації за період, коли цей платіж не нараховували та необов’язково було його сплачувати.

Сплата ЄСВ для фізичних осіб підприємців – платників єдиного податку другої та третьої груп – є добровільною справою. Тобто, працедавець може бути звільненим від сплати внеску, якщо мова йде про найманих працівників, мобілізованих до лав ЗСУ. Платежі за таких працівників сплачує держава, за винятком періодів, коли мобілізовані особи мали заробіток зі сплаченим єдиним соціальним внеском.

Якщо підприємець ухиляється від взяття на облік, несвоєчасно сплачує ЄСВ чи не надає звітність під час воєнного стану та три місяці після його завершення, стосовно порушника не застосовуватимуть штрафи в даний час. Також в цей період не проводитимуть перевірок.

Якщо у вас залишились питання стосовно вашего ФОП – звертайтесь за консультацією. А також у Центрі бухгалтерського обліку можна замовити ведення ФОП та бухгалтерське ведення ТОВ.