Виплата зарплати мобілізованим працівникам

Як виплачувати зарплату мобілізованим працівникам?

Із початку російського вторгнення кожен українець стикнувся з необхідністю жити і діяти в нових умовах, що зокрема пов’язані і з організацією праці. Так, особливого порядку вирішення потребують питання бронювання та мобілізації працівників, нарахування та виплати зарплат цим категоріям робітників. Про те, як виплачується заробітна платня мобілізованим спеціалістам в умовах воєнного стану, мова піде нижче.

Про бронювання працівників під час війни

Першочерговим завданням залишається необхідність зберегти та в подальшому відновити економічну систему, що передбачає залучення фахових працівників. В правовому контексті така задача реалізується бронюванням працівників під час війни, що фактично означає відтермінування від мобілізації на певний час. Це зазвичай кілька місяців, не більше півроку.

В першу чергу мова йде про бронювання військовозобов’язаних громадян, які займають посади в державних органах влади, місцевого самоврядування, виконують мобілізаційні завдання. Тому особи цієї категорії не зараховуються до лав військових резервістів. Окрім держустанов, правом бронювання військовозобов’язаних працівників наділяють також банки, які виконують спецзавдання в умовах війни.

Порядок бронювання затверджений постановою Кабінету Міністрів України №194. В ній перераховано категорії працівників, на яких поширюється положення про бронювання. Бронювання працівника здійснюється в разі, якщо подана до Мінекономіки пропозиція обгрунтовується на необхідному рівні – чи необхідний працівник на своєму робочому місці та чи настільки необхідним є виконання ним посадових обов’язків.

Нюанси виплати зарплати мобілізованим працівникам

Мобілізація працівника ставить питання збереження робочого місця за особою та необхідності виплати зарплатні. Трудове законодавство України передбачає, що місце роботи зберігається, як і його посада, а також середня зарплатня. Ці фактори не залежать від того, працювала людина у фермерському господарстві, сільськогосподарському кооперативі, як ФОП чи штатний робітник.

Важливо: працівнику виплачують не лише заробітну платню в середньому обсязі, а й кошти з Державного бюджету України, що регулюється Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Тобто, за умови мобілізації особа не буде звільнена: працівник увільняється від виконання робочих задач, про що повідомляється у наказі роботодавця. Посада не набуває статусу вакантної, якщо в окремих випадках зобов’язання мобілізованого працівника не покладають на іншого робітника.

Але можлива ситуація, за якої воєнні дії унеможливлюють виплату заробітної платні посадовцем підприємства. Такі умови визначаються як форс-мажорні обставини. Саме форс-мажорними обставинами Торгово-промислова палата України визнала стан в Україні після 24 лютого 2022 року. Тобто, підкреслюється надзвичайність, невідворотність обставин, об’єктивна неможливість працедавця вплинути на перебіг подій та відновити повноцінну роботу підприємства.

Хоча Законодавством гарантована виплата зарплат мобілізованим, проте неможливість їх нарахування також передбачається. Якщо виплатити заробіток робітнику неможливо через воєнні дії, виконується призупинення нарахування, без несення відповідальності працедавцем за вимушене відтермінування. Мобілізована особа має право звернутися до держави-агресора, щоб отримати відшкодування, проте реального, працюючого механізму, що довів ефективність на практиці, поки що не існує.

Якщо у вас залишились питання – звертайтесь за консультацією. А також у Центрі бухгалтерського аутсорсингу можна замовити ведення ФОП та бухгалтерське обслуговування ТОВ.