Переведення працівників на віддалену роботу. Що потрібно знати працедавцю

blank

В реаліях пандемії робота у віддаленому режимі стала звичайним явищем. Цілі компанії працюють в такому режимі в регіонах, де перевищено поріг захворюваності. Як оформити дистанційного працівника, що прописувати у договорі із працівником на віддаленці – про ці та інші питання мова піде нижче.

Віддаленка та надомна робота: чи є різниця

Розглядаючи формати відносин роботодавця та претендента, можна зустріти нагадування про надомну роботу та віддалений режим як два способи виконання обов’язків, що відрізняються один від одного. У чому різниця між двома варіантами?

 • Віддалені працівники можуть працювати у будь-якому місці та зобов’язані зв’язуватися із працедавцями за запитом. Робітники, що працюють дистанційно, не мають дотримуватися режиму роботи компанії;
 • надомні робітники вирішують робочі питання за місцем проживання, словом, поза територією компанії чи підприємства, а інструменти та засоби для виконання обов’язків їм видає працедавець. До слова, змінити місце дистанційної роботи можливо лише після погодження із керівництвом. При цьому працюючий повинен дотримуватися режиму роботи, за яким функціонує компанія.

Діють норми тривалості робочого часу. Нормальна тривалість складає 40 годин на тиждень, скорочена передбачає 24 чи 36 годин. Працівник на віддаленці під час обіду може вимикатися із мережі зв’язку та не відповідати на повідомлення.

На законодавчому рівні не обмежується спектр послуг та характер роботи, яку можна виконувати вдома. Працедавець на свій розсуд може вирішити це питання. При цьому варто перевести працівників на віддаленку, якщо їх можна віднести до таких категорій, як вагітні, батьки дітей до 3-ох років, батьки двох та більше дітей із інвалідністю, а також працівники, які були дискриміновані на робочому місці.

Як оформити дистанційного працівника

Почати працювати на віддаленці щойно працевлаштовані робітники можуть після того, як це буде прописано в договорі. Якщо перевести на дистанційку потрібно людей, які вже працюють у вас, знадобиться спеціальне розпорядження.

Оформлення робітників на віддалену роботу в Україні застосовується в таких випадках:

 • самоізоляція людини за обставин, які передбачені законодавчою базою;
 • коли країні загрожує озброєна агресія;
 • аварії техногенного чи природного походження.

Ознайомлення із наказом здійснюється протягом двох днів після того, як документ ухвалили на місці роботи, проте до моменту виходу на дистанційку. Важливо: робітник може піти працювати віддалено тільки зі своєї згоди, в іншому випадку мова йде про те, що змінилися умови праці, і попереджують працівників про це за два місяці.

Яка інформація вказується в договорі про дистанційну роботу

16 липня 2021 року затвердили стандартну форму трудового договору, який працедавець підписує із працівником. Там прописуються такі пункти:

 • назва посади, спеціальності працівника;
 • обов’язки, які має виконувати претендент;
 • тривалість дії договору;
 • формат, протягом якого буде оплачуватися робота;
 • час, протягом якого працівник відпочиває, а також тривалість робочого часу;
 • чи видається працівнику обладнання та програмне забезпечення. Якщо так, то яке саме, на яких умовах. Чи буде виплачуватися компенсація працівникам за те, що вони використовують свої технічні засоби, та яким чином;
 • як працівник та працедавець будуть підтримувати зв’язок для вирішення робочих питань.

Якщо умови оплати не обговорені, працедавець зобов’язаний виплачувати працівнику зарплатню двічі на місяць чи частіше. До слова, трудові права у віддалених працівників залишаються тими ж.