Інвентаризація незавершеного виробництва

blank

Щоб надати достовірні відомості бухгалтерського обліку та фінансової звітності, підприємства зобов’язані виконувати інвентаризацію усіх наявних активів та зобов’язань. Мова йде про незавершене виробництво, що має свої особливості та нюанси. Як виконується інвентаризація незавершеного виробництва та яким чином відображаються її результати в облікових документах, мова піде нижче.

Що таке незавершене виробництво

Інвентаризація незавершеного виробництва в бухобліку регулюється Положенням про інвентаризації активів та зобов’язань, яке було видане за наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 р. №879.

Мета проведення такої операції – виявити обсяг та власне те, чи залишились за фактом необліковані напівфабрикати та запаси, знайти брак, що не увійшов до обліку, перевірити інформацію за обліком руху напівфабрикатів та комплектуючих. Для цього матеріальні цінності вимірюються, зважуються та підраховуються.

Що таке незавершене виробництво? Це вироби, заготовки та комплектуючі, які не пройшли усіх стадій обробки, що передбачає технологія виробництва. Крім того, сюди відносять неукомплектовані вироби, які не були випробувані та не пройшли техприйомку. Якщо підприємство спеціалізується на виконанні робіт та наданні послуг, незавершене виробництво включає витрати на те, щоб виконати незавершені операції, дохід за якими не визнано, згідно з абзацом 3 п.6 П(С)БУ 9 «Запаси».

Що відносять до незавершеного виробництва? 

 • залишки незавершеного виробництва – сировина, напівфабрикати та основні матеріали, які обробляються апаратами;
 • залишки продукції, які знаходяться на ділянках обробки та не пройшли усіх виробничих етапів;
 • повністю оброблені вироби, що не пройшли випробувань, а також ті, які не пройшли перевірку відділу техконтролю;
 • продукція без пакування, належної комплектації та закупорки, яка, тим не менше, відповідає стандартам готових виробів та має бути передана на склад;
 • вироби, які прийняв відділ техконтролю, проте не передав протягом доби на склад чи не відвантажив замовнику;
 • на підприємствах, що працюють в 3 зміни, до незавершеного виробництва відносять вироби, які прийняв відділ технічного контролю. При цьому продукцію не здали на склад до настання 8 годин першого числа наступного після звітного місяця.

Це також напівфабрикати з браком, який неможливо виправити чи підкоригувати, а також сировина та матеріали, що не пройшли обробку.

Як проводиться інвентаризація незавершеного виробництва

Виявляти залишки незавершеного виробництва потрібно щомісяця, оскільки від цих показників залежить швидкість формування собівартості готових виробів. Те, яким чином встановлюється наявність та кількість залишків, визначається специфікою виробництва. Проте отримати найбільш точні дані вдається під час інвентаризації наприкінці місяця. Що саме потрібно інвентаризувати та з якою частотою, вказує власник підприємства.

Коли інвентаризація обов’язкова?

 • Напередодні формування річного бухгалтерського звіту;
 • коли змінюються особи, відповідальні за матеріальні цінності;
 • за розкрадань та махінацій на робочих місцях;
 • за рішенням суду;
 • після техногенних аварій;
 • під час ліквідації підприємства;
 • якщо змінюється керівник колективу, вибуває не менше половини працівників чи того вимагає хоча б один працівник, інвентаризація також проводиться.

Для визначення загальновиробничих витрат та інших залишків створюється інвентаризаційні комісія, що складається з керівників цехів та головного бухгалтера.