Передача транспортних засобів для потреб армії у період воєнного стану

Передача транспортних засобів для потреб армії у період воєнного стану

Воєнне вторгнення Росії змусило всіх українців переглянути звичний уклад життя, звички, цінності. Першочерговими стали вчинки та дії, що наближають допомогу та дозволяють допомогти ЗСУ. Зокрема, підтримати українську армію можна, передавши автомобіль на користь військових потреб. В чому юридичні аспекти документального проведення такої операції та як здійснюється податковий облік, мова піде нижче.

Передача транспорту для армії: способи проведення операцій

Важливо розрізняти примусове відчуження та вилучення майна. В першому разі на потреби передається приватне або комунальне майно, за яке можливо отримати компенсацію вартості. Кажучи про вилучення, говорять про майно держави, яке не підлягає відшкодуванню. Водночас, власник може самостійно надати автівку під час воєнного стану, це добровільна передача транспорту.

Хто приймає рішення про вилучення чи відчуження транспортних засобів? Такими повноваженнями наділене військове командування, яке має погоджувати рішення із Радою міністрів АРК, обласними та районними державними адміністраціями. Вилучають майно без погодження з органами врядування на територіях, де ведуться активні бойові дії.

Вартість майна, яка може бути відшкодована, визначається суб’єктами господарювання або органами державної влади, місцевого самоврядування, за умови погодження із власником майна. Якщо власник не дає згоди, перераховані вище структури мають право самостійно визначати вартість автівки.

Порядок обліку під час передачі машини армії

Потрібно знати, що власник не змінюється, коли транспорт вилучають на потреби армії. А от при відчуженні або добровільній передачі власник майна змінюється. При відчуженні автівки держава може:

  • попередньо відшкодувати вартість автомобіля;
  • відшкодувати вартість після процедури відчуження;
  • не компенсувати вартість машини взагалі.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України…» від 7.03.2022 р. визначається, що операції з добровільної передачі чи відчуження майна, надання послуг ЗСУ не є операціями, що підлягають оподаткуванню, за умови невідшкодування майна.

А тепер розглянемо варіанти передачі автомобіля армії:

  1. Вилучення транспорту передбачає повернення автівки власнику-підприємству, якщо те вціліє. З точки зору бухобліку, автівки після вилучення не знаходяться на контролі підприємства, тож їх не визначають такими, що є на балансі.
  2. Відчуження з попередньою чи наступною компенсацією, що по суті є операцією з реалізації засобів, яка супроводжується відображенням доходів та витрат.
  3. Відчуження без компенсації та добровільна передача. Таку операцію не розглядають, як реалізація/продаж товару, тож вона відображається як списання необоротного активу – адже власник не отримав дохід.

Кожен варіант передачі автівки в Україні на час воєнного стану є свої плюси та мінуси для власника. Проте важливо, що будь-яка посильна допомога військовим – це вклад у спільну мету, перемогу над окупантами.

Якщо у вас залишились питання – звертайтесь за консультацією. А також у Центрі бухгалтерського аутсорсингу можна замовити ведення ФОП та бухгалтерське обслуговування ТОВ.