Оптимізація оподаткування: як знизити фіскальне навантаження на компанію

Ведення бізнесу в Україні складно назвати безпроблемним: чотири з п’яти підприємців вважають, що податкові ставки непосильні для суб’єктів господарчої діяльності та мають бути знижені. У зв’язку з цим багато власників застосовують методи, які дозволяють приховати реальні доходи, аби зняти з себе податкове навантаження. Проте ці схеми балансують на межі законності чи взагалі суперечать нормам права, що тягне за собою ризики. Тим не менше, знизити об’єм регулярних виплат на користь держави можна й легальним шляхом. Про можливості оптимізації оподаткування мова піде нижче.

Трохи статистики: дослідження «Doing Business 2018» визначили 78-е місце для України у світовому рейтингу, де оцінюються умови для ведення бізнесу. Рік по тому країна піднялася на 7 позицій – до 71-го місця. Порядок та розмір оподаткування – один з факторів, що формують сприятливу атмосферу для господарчої діяльності. Тому з метою покращення ситуації актуальним залишається питання перегляду податків чи хоча б популяризації законних методів їх оптимізації.

Мінімізація податків в Україні: як знизити розмір виплат державі

По суті, оптимізація податків – це методи, щоб сплачувати державі менше. Не варто плутати схеми з ухиленням від сплати податків, що завжди тягне за собою юридичну відповідальність. Займаючись веденням бухгалтерського та фінансового обліку самостійно, власник не має змоги охопити основний профіль та нюанси бухгалтерії, тому часто упускає такі можливості.

Методи зниження фіскального навантаження визначаються станом економічної ситуації в державі, політикою стосовно малого та середнього бізнесу, а також реформами, що впроваджуються. В Україні для підприємців доступні такі стратегії:

  • Оформити робітників через ФОП – досить поширений спосіб, який залучають підприємці. Технічно це реалізується підписанням трудового договору із фізичною особою-підприємцем. Таким чином, замість 18% податків працедавець сплачує не більше 5%;
  • Оптимізація оподаткування на прибуток із застосуванням ФОП. Застосовується у сфері продажів: для цього продукція продається кільком ФОП за низькою ціною, а ті, в свою чергу, перепродають її за більшою вартістю, заплативши менший податок;
  • Реорганізація компанії в холдинг. Переоформлення підприємства на холдингову одиницю дає кілька переваг. Так, кожна юридична особа групи може обрати найбільш комфортний варіант оподаткування, що вкупі дає знижений податок. Крім того, розмістивши управляючу компанію за кордоном, ви скорочуєте розмір податків. Країни, де система оподаткування сприяє мінімізації, – держави Євросоюзу чи США;
  • Оптимізація податків із заробітних плат. Знизити розмір виплат з оплати праці співробітникам також реально, застосовуючи соцвідрахування;
  • Договір комісії, що визначає порядок роботи з «нетиповим експортом», теж дозволяє зменшити розмір податку;
  • Створення інститутів спільного інвестування – популярна серед будівельних компаній практика, завдяки якій можна сплачувати менше податків.

Ці та інші способи можливо реалізувати, якщо веденням обліку займається компетентний працівник із досвідом роботи в конкретній сфері. Оптимально довірити бухгалтерію аутсорсинговим центрам, що надають послуги бухобліку на високому рівні, з гарантіями виконання задач у повному об’ємі. «Центр бухгалтерського аутсорсингу» працює у сфері бухобліку: веденням бухгалтерії займається досвідчений спеціаліст, що володіє знаннями про специфіку галузі та приймає заходи для зниження фіскального навантаження.