Відповідальність бухгалтера та директора під час податкової перевірки

Карантинные выплаты ФОПам 2021: как получить 8000 грн. от государства - 01

Посада бухгалтера пов’язана із низкою складнощів: спеціаліст має ретельно знати основи фінансової дисципліни та законодавчі норми діяльності підприємства. А незначні, на перший погляд, помилки чи відтермінування можуть виливатися у штрафи та інші види відповідальності. Про відповідальність бухгалтера під час податкової перевірки та інших заходів мова піде нижче.

Види відповідальності

Підстави для громадянської та правової відповідальності, виявлення ознак правопорушення у діянні – адміністративного чи дисциплінарного – встановлені законодавством України (ст. 92 Конституції України).

Законодавство України передбачає такі види відповідальності:

  • Адміністративна – настання адміністративно-правових заходів у відповідь на правопорушення адміністративного характеру;
  • Кримінальна – захід, коли особа несе кримінальну відповідальність за скоєний злочин. Говорячи про злочин, мають на увазі суспільно небезпечне діяння (як дію, так і бездіяльність);
  • Дисциплінарна передбачає несення відповідальності особою, що порушила трудову дисципліну. Це можуть бути порушення правил внутрішнього розпорядку, посадової інструкції, дисциплінарного уставу, у відповідь на що застосовуються догани, звільнення;
  • Матеріальна відповідальність передбачає відшкодування збитків, які були завдані підприємству через неналежне виконання обов’язків працівником. У більшості випадків міра покарання полягає у виплаті неустойки, розмір якої не перевищує середньомісячний заробіток. Повна матеріальна відповідальність настає у тих випадках, коли працівник укладає договір із працедавцем в контексті даного аспекту.

Види дисциплінарної чи матеріальної відповідальності застосовуються до працівника на розсуд керівного штату. А ось окремого розгляду вимагає кримінальна та адміністративна відповідальність, яка настає в разі правопорушення у сфері суспільних відносин, коли зачіпаються державні інтереси. За таких обставин говорять про відповідальність директора під час податкової перевірки.

Бухгалтер та директор: кого притягати до відповідальності

Згідно із Законом України, організувати ведення бухгалтерського обліку на підприємстві можливо кількома способами: формуванням штату бухгалтерів чи посади, співпрацею зі спеціалістом ФОП чи аутсорсинговою фірмою. Нарешті, займатися бухгалтерією можуть керівники чи власники компанії.

Тож відповідальність за помилки при фіксації фактів ведення господарчої діяльності, зберігання та подання звітної документації покладається на керівника чи посадову особу. Яку відповідальність несе бухгалтер під час податкової перевірки? При виявленні помилок питання ставлять тим, хто підписав первинні документи із недостовірними відомостями, а також особам, що складали папери.

  • Якщо спеціаліст оформлений як найнятий працівник, то регулювання відносин здійснюється згідно норм трудового законодавства. Можлива дисциплінарна чи матеріальна відповідальність. Якщо бухгалтер оформлений як касир, він несе ще й повну матеріальну відповідальність;
  • Працівник, що працює поза штатом, отримує не заробітну платню, а винагороду за самостійну організацію роботи. Їх відносини регулюються договором про надання бухпослуг, який сторони укладають перед початком співпраці.

Яку відповідальність несе директор під час податкової перевірки? Він відповідальний за організацію бухобліку, а також вказану у фінзвітності інформацію. Це може бути як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.