Сплата податків під час воєнного стану в Україні

blank

7 березня 2022 року на офіційному сайті Президента України було розміщено анонс про зміни до податкового законодавства України на час дії воєнного стану. Зокрема, очільник нашої держави заявив про створення спеціального пакету допомоги підприємцям та найманим працівникам. За його словами, це дасть Українській державі базу для протистояння російському вторгненню, в тому числі і з економічної точки зору.

Як зазначив Володимир Зеленський, фізичні особи – підприємці першої та другої груп будуть звільнені від сплати єдиного соціального внеску, а фірми та ФОПи не сплачуватимуть ЄСВ за тих осіб, які були працевлаштовані найманими працівниками і поповнили лави Збройних Сил України, територіальної оборони та інших угруповань, що стоять на захисті держави.

Крім того, відтерміновується сплата податків на землю, а також орендна плата за ділянки, що знаходяться у власності держави чи комунальних структур, якщо на цій території проводяться бойові дії. Важливо знати: пом’якшення податкового навантаження діятиме протягом усього воєнного стану, а також рік після його завершення.

Спрощуються можливості й для деяких підприємств, якщо ті не мають змогу сплачувати податки на даний момент.

Володимир Зеленський узагальнив, що податкові послаблення і пільги – лише частина великого пакету, спрямованого на фінансовий захист підприємців та їх працівників. Це один з етапів у величезній системі дій, яка забезпечує швидке реагування на потреби звичайних українців у воєнний час.

Нижче ми детально роз’яснимо, які саме зміни торкнуться оподаткування бізнесу.

Сплата ПДВ

Так, перераховувати ПДВ тепер не потрібно, якщо продукцію знищили чи зруйнували під час війни, дії воєнного стану в Україні, коли вплив підприємця на обставини був неможливим. Також необхідність сплати ПДВ не торкнеться товарів, які передають для підтримки українських Збройних Сил. Крім того, підприємець може скористатися кредитом на ПДВ, якщо на цю суму поки що не зареєстрували податкові накладні. А при несвоєчасній бюджетній компенсації ПДВ пеню не будуть нараховувати.

Нарахування єдиного податку

1 квітня 2022 року набрали чинності зміни, згідно з якими ФОПи 1 та 2 груп не мають оплачувати єдиний податок. Крім того, до платників 3 групи тепер зараховують підприємців та юридичних осіб, що за календарний рік отримали дохід не більше 10 мільярдів гривень.

Зверніть увагу: для компаній, діяльність яких пов’язана з азартними іграми, лотереями, парі, обміном іноземної валюти, такі податкові послаблення не є дійсними. Те ж стосується бізнесу із імпорту та експорту, видобування корисних копалин, фінансових установ тощо.

Оренда за землю, екологічний податок

З 1 березня 2022 року є дійсними корективи, згідно з якими до завершення воєнного стану та впродовж усього наступного року не є обов’язковою орендна плата за користування землею. Такі пом’якшення можливі за умови, що земельні ділянки розташовані на території, де ведуться бойові дії, встановлено тимчасовий окупаційний режим, є велика кількість вибухонебезпечних предметів.

Весь 2022 рік платники звільнені від сплати екологічного податку за об’єкти, зокрема ті, що знаходяться на окупованих територіях, в районі ведення бойових дій та сильного засмічення мінами тощо.

Сплата податків під час воєнного стану в Україні торкнулася і ЄСВ. З 1 квітня, а також протягом усього наступного року після завершення воєнного стану від підприємців не вимагатимуть сплати соціального внеску. Квартал після завершення воєнного стану – час, коли не приходитимуть штрафи та пеня.