Подання податкової звітності під час воєнного стану в Україні

blank

7 березня оприлюднили текст закону про внесення змін в систему оподаткування під час воєнного стану в Україні. Зокрема, ним скасовується впровадження штрафів, якщо платник порушив строки подання звітності, реєстрації ПН та РК, АН. Згідно з законом платники звільняються від штрафів, якщо наявні порушення в експлуатації РРО, а також тимчасово зупиняються податкові перевірки. Прийнятий закон був 3 березня, а підписаний президентом – 4 березня 2022 року. Детальніше про те, як відбувається збір податків та зборів в умовах воєнного часу, читайте нижче.

Що нового в системі оподаткування та подання звітності

П.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ визначає наступні положення для суб’єктів господарської діяльності:

  1. Якщо платник не має змоги вчасно сплатити податки та збори, надіслати звіти, здійснити реєстрацію податкових або акцизних накладних, подати електронну документацію з даними про залишки пального або етилового спирту, з нього знімається відповідальність. Умова – платник має протягом трьох місяців по завершенні воєнного стану в державі подати звіти або сплатити податки.
  2. Ще одне нововведення – стосовно бухгалтерської звітності під час війни для тих, хто бере участь у воєнних діях. Якщо платники податки не змогли подати звіти та сплатити податки із зазначених вище обставин (участь у бойових діях), вони звільняються від відповідальності. При цьому протягом місяця після завершення обставин, що роблять неможливими подання звітів, потрібно надіслати все необхідне.
  3. Якщо були виявлені правопорушення під час перевірок, проведення яких регулюється пп. 69.2 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, платники податків несуть передбачену кодексом відповідальність, а контролює порядок спеціальний орган. Проте варто пам’ятати, що в цьому випадку мораторій на задіяння штрафних санкцій під час воєнного стану не діє.

Що стосовно податкових перевірок? Поки діє воєнний стан, такі заходи не проводитимуться, а в разі поточного проведення вони зупиняються. Проте такі перевірки зупинили ще до підписання та публікації Закону №2118: вони були тимчасово поставлені на паузу у зв’язку з наказом ДПС України «Про встановлення простою у роботі Державної податкової служби України на її територіальних органах». В цьому наказі мова йде про таке:

  • зупиняються перевірки щодо фактів та документів. Для цього контролюючий орган не має ухвалювати відповідне рішення;
  • якщо такі перевірки ще не були розпочаті до 24.02.2022, вони також не проводяться.

Не будуть здійснюватися і «неподаткові» перевірки. А перевірки, що стосуються своєчасного та повного подання звітності та документації відповідними посадовими особами чи структурами, підлягають мораторію.

Тим не менш, більша частина бізнесу продовжує працювати і в умовах воєнного стану. Замовити послуги бухгалтера для подання звітності можна в ЦБА: ми допоможемо розібратися зі складними «паперовими» та юридичними питаннями та впорядкуємо аналітику роботи компанії.