Що зміниться в роботі підприємців з 2022 року?

blank

З 1 січня 2022 року українські підприємці ведуть свою діяльність згідно з оновленими правилами. Зокрема, це стосується сфери малого бізнесу. Нововведення стосуються використання реєстраторів розрахункових операцій, а також нових схем оподаткування. Але про все розповімо по черзі в статті нижче.

Обов’язкове використання касових апаратів

Так, зміни для ФОП у 2022 передбачають фіскалізацію операцій, що затверджено в Податковому кодексі України. Прийняття законопроєкту ще торік спричинило хвилю протестів з боку підприємців, тож законодавці були змушені відтермінувати впровадження змін. Підприємці, що сплачують податки на умовах другої–четвертої групи, висунули вимогу: ще відкласти введення стосовно законопроєкту №6376, проте народні депутати не набрали достатньо голосів, аби розглянути це питання на порядку денному.

Тож згідно з впровадженими змінами, з 1 січня 2022 року використання ФОПами касових апаратів є обов’язковою умовою ведення підприємницької діяльності. На вибір – реєстратори розрахункових операцій чи програмні аналоги, які встановлюються на електронні пристрої. Варто зауважити, стандартні реєстратори розрахункових операцій можуть коштувати від 2 тис. грн. до 70 тис. грн, тоді як отриманий в ДПС ПРРО є безкоштовним. Для тих, хто обрав другий варіант, ДПС представила відео із покроковим гайдом, як завантажити та активувати ПРРО.

На кого нові правила ведення бухобліку для ФОПів не поширюються? Ті, хто торгують в селах вроздріб, звільнені від використання касового апарату. Це уточнення було прийняте на засіданні 23 грудня: тоді урядовці ухвалили зміни до постанови «Про забезпечення реалізації статті 10 закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг від 23 серпня 2000 року».

Ці поправки не є дійсними, якщо:

  • разом з тим підприємець реалізує торгівлю вроздріб підакцизних товарів;
  • крім торгівлі у селі, особа здійснює торгівлю в дистанційному форматі;
  • сільська рада ухвалила рішення, щоб обов’язково застосувати реєстратори.

Якщо підприємець здійснює розрахунки без застосування реєстратора у сфері торгівлі, громадського харчування та надання послуг, на порушника накладається штраф, який дорівнює повній вартості товарів чи послуг, що були продані/надані із порушеннями. Якщо дія повторюється, підприємець має заплатити штраф в розмірі, що в півтора рази перевищує вартість товарів та послуг.

Варто знати: за відсутності касового апарату підприємець не підлягає перевірці ДПС. А за умови його встановлення та реєстрації у податковій такі перевірки інспекторами на рахунок користування є обов’язковими.

Зміни в оподаткуванні

У 2022 році реалізовані зміни стосовно сплати податків та внесків, які роблять ФОПи.

  1. Зростання мінімальної зарплатні до 6500 грн., а в жовтні – до 6700 грн., що потягло за собою збільшення розміру ЄСВ, який складає 22% від мінімальної зарплатні. Тож ЄСВ для ФОпів з 1 грудня становить до 1430 грн., а з жовтня – 1474 грн. Максимальний розмір страхового внеску для тих, чий прибуток становить більше 97,5 тис. грн., – 21450 грн., а з 1 жовтня 2022 року – 22110 грн.
  2. Підприємці, що працюють у сфері електрозв’язку та надають доступ до мережі інтернет, переводяться до третьої групи платників єдиного податку, за умови, що відповідають таким вимогам.

Вирахування ПДФО та військового збору здійснюється на базі чистого доходу. Його визначають, віднявши від загального оподатковуваного доходу витрати, що підтверджуються відповідними документами на господарчу діяльність.

Бухгалтерське обслуговування можна замовити у Центрі бухгалтерського обліку.