Ліквідація фірми шляхом злиття та приєднання

Ликвидация ООО путем слияния - 01

Ліквідація фірми шляхом злиття – це процес реорганізації діяльності підприємства, за якого воно формально припиняє існувати. Фактично ж фірма продовжує працювати, проте в складі іншого підприємства. Про те, наскільки складно виконати цю процедуру та який порядок її проведення, розповіли експерти «Центра бухгалтерського аутсорсингу».

Що потрібно знати про реорганізація через ліквідацію

У більшості випадків ліквідація ТОВ шляхом злиття передбачає, що одна чи декілька компаній припиняють вести господарчу діяльність, оскільки їх об’єднують в єдину юридичну особу. Важливо знати, що майнові права та зобов’язання перекладаються на суб’єкт, що виник недавно, і це підтверджується передавальним актом.

За яких обставин проводиться процедура?

 1. Коли виникає необхідність масштабування бізнесу. Щоб не створювати нову компанію, власник нарощує потужності на базі першоджерела, що надає йому безліч переваг.
 2. Якщо потрібно ліквідувати підприємство. У цьому разі відбувається формальне та фактичне припинення діяльності, проте обирається формат реорганізації, коли це вигідно для власника.
 3. Коли потрібно перекласти активи та обов’язки на іншу компанію.

Як проходить ліквідація ТОВ зі злиттям? Спочатку усіма підприємствами, що беруть участь у даній процедурі, підписується договір про приєднання. В документі фіксується порядок, за яким проходитиме злиття, його умови, зміна часток в уставному капіталі окремої структури на частку в новій фірмі.

Факт ліквідації підтверджується об’явою, розміщеною в друкованих виданнях, а також повідомленням до податкової служби. Після виконання цих операцій представнику вже неіснуючої компанії видають свідоцтво, в якому вказано про припинення господарчої діяльності. У єдиному державному реєстрі юридичних осіб робиться запис, і ліквідація вважається виконаною.

Ліквідація шляхом злиття – технічно складний та тривалий процес, який потребує чималих витрат. Необхідно дотриматися низки нюансів та тонкощів, щоб забезпечити захист інтересів усіх учасників реорганізації та діяти у рамках закону.

Приєднання підприємства: плюси для власника

Ліквідувати товариство з обмеженою відповідальністю, приєднавши його до іншого, – це дозволить вам суттєво спростити процедуру та в чомусь полегшити собі життя. Таким чином ви зможете закрити фірму, навіть якщо боргові зобов’язання не погашені. Крім того, такий порядок трохи форсує події – адже ліквідація є досить тривалою процедурою та займає до чотирьох місяців. Інші переваги:

 • Не потрібно збирати довідки на підтвердження того, що у вас немає боргів. А це – економія часу;
 • У державний реєстр вноситься запис про реорганізацію;
 • Забезпечує умови для збільшення бізнесу.

Проте ліквідація шляхом приєднання несе і свої ризики. Схему часто застосовують фірми, що прагнуть уникнути боргових зобов’язань. У чому підступ?

 • Відповідальність за виконання обов’язків від попередніх власників перекладається на нового керівника. Тому бізнес-аналітик радять проводити перевірку бізнеса перед його купівлею. Оцініть його рентабельність, факт наявності чи відсутності невиконаних фінансових зобов’язань перед кредитуючими закладами, штатом, податковою службою тощо.
 • Не так рідко трапляються випадки ініціювання ліквідації через злиття після того, як фірма пройшла податкову перевірку. Як показує досвід, це можу вказувати на намір власника втекти від боргів.

У разі спроби керівника ліквідувати фірму шляхом злиття без повідомлення кредиторів, захід можуть визнати недійсним.

Особливості проведення ліквідації

Ліквідація підприємства шляхом злиття може варіюватися на певних етапах. Так, щоб провести реорганізацію товариства з обмеженою відповідальністю, необхідно ухвалити рішення на загальних зборах власників. Важлива вимога – одноголосне голосування за ліквідацію, що відображається у протоколі зборів. Документ подається до податкової, що стає підтвердженням легальності намірів та процедури.

Реорганізувати закрита акціонерне товариство також реально лише після проведення зборів акціонерів. Право ініціативи належить лише раді директорів, а стартує процедура ліквідації за умови, що за рішення віддадуть голоси дві третини учасників.

Довірити ліквідацію ТОВ зі злиттям можна спеціалістам у даній сфері. Спеціалісти «Центру бухгалтерського аутсорсингу» мають досвід проведення подібних процедур та виконують всі етапи у найкоротші терміни, взявши на себе вирішення будь-яких питань.

 • Підготуємо рішення про ліквідацію;
 • Передамо протоколи до органів держреєстрації;
 • Надамо звіт, необхідний для ліквідації;
 • Пройдемо всі етапи перевірки, що передують закриттю;
 • Складемо ліквідбаланс та проведемо розподіл майна між засновниками;
 • Потурбуємося про закриття рахунків;
 • Передамо документацію в архів;
 • Завершимо ліквідацію передачею документів до структури держреєстрації.

Варто бути готовим до того, що ліквідація навіть із підтримкою спеціалістів забере чимало часу та фінансових витрат. Щоб дізнатися більше, напишіть нам онлайн чи через форму на сайті.

Про нас: Центр бухгалтерського аутсорсинга – комплексне ведення бухгалтерського та податкового обліку, повний супровід на всіх етапах діяльності клієнтів. Професійні послуги ведення бухгалтерії для юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (ФОП).