Прибуток та рентабельність підприємства: що потрібно знати бухгалтеру

Прибыль и рентабельность предприятия: что нужно знать бухгалтеру

Наближається кінець року, а це значить, що працівникам бухгалтерських відділів потрібно готуватися до складання річної звітності. Процедура досить копітка та багатоетапна, а точність та акуратність дотримання напряму визначає, чи виникнуть проблеми із контролюючими органами. У цій статті ми розглянемо, які форми використовуються для складання звітів, які терміни подання. Також розкриємо, хто зобов’язаний розкривати фінансову звітність та яка відповідальність покладається на осіб, що не виконали дану задачу.

Звітний період та терміни подання

Згідно Ст.2 Закону №996 та п.1 Порядку 419, здати фінансову звітність контролюючим органам зобов’язані усі юридичні особи, незалежно від того, яка організаційно-правова форма та форма власності використовується. Те ж саме зобов’язані зробити представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності.

Кому надається річна звітність? Це можуть бути органи управління, під юрисдикцією яких знаходиться підприємство, трудовий колектив (йому показують дані за запитом), власникам відповідно до установчих документів, а також органам влади та деяким іншим категоріям осіб, передбаченим законом.

Важливо: надати фінзвітність мають також і неприбуткові підприємства. При цьому фінзвітність сьогодні – це додаток до декларації за податком на прибуток та важлива складова документації. А представникам бізнесу, які працюють за єдиним податком 3 та 4 групи, подавати такі відомості непотрібно.

Звітний період, на базі якого складається звітність, – календарний рік. При цьому варто пам’ятати, що всі підприємства (сюди не входять мікропідприємства та непідприємницькі спільноти, за винятком МСФЗ-зобов’язаних, а також підприємства, що працюють за єдиним податком третьої групи) зобов’язані подавати в інтервалах звіти за перший квартал, перше півріччя та 9 місяців. Якщо це передбачає облікова політика компанії, звіти складаються й за інші періоди.

Коли мова йде про знову створені підприємства, звітний період може бути менший 12 місяців, але не більший за 15 місяців. Що стосується суб’єктів, які сплачують податок на прибуток, то вони подають фінансову звітність за період з моменту, який вважається початком обліку новоствореної структури.

Консолідована звітність юридичної особи подається не пізніше за терміни, що затверджені законодавством, а саме – до 30 квітня чи до 1 червня року, що слідує за звітним.

Об’єднання підприємств має подати звіт не пізніше, ніж 15 квітня. Важливо: якщо крайній термін подання припадає на вихідний день, то терміни подання річної звітності переносяться на перший робочий день після цього вихідного. В електронному вигляді звітність надається не пізніше 28 лютого.

Склад річної фінансової звітності

Те, з чого складається річна звітність для ТОВ, залежить від форми суб’єкта господарювання:

  • малі підприємства, представництва іноземних суб’єктів подають форму №1-м «Баланс», а також форму №2-м «Звіт про фінансові результати»;
  • мікропідприємства, єдиноподатківці 3 групи та непідприємницькі спільноти надають фінзвітність з формою №1-мс «Баланс» та формою №2-мс «Звіт про фінансові результати»;
  • усі інші підприємства, які застосовують П(С)БУ, подають повний комплекс фінзвітності.

Вимоги до складення фінансової звітності

Основні вимоги до складеної документації:

  • вказані фінпоказники – в гривні;
  • заповнення в тисячах гривень без десяткових знаків;
  • цифри, що вказують на податок на прибуток, витрати, збитки тощо, пишуть в дужках;
  • не можна згортати статті активів та доходів, витрат;
  • можна не приводити статті з відсутніми даними;
  • обов’язково підтверджувати показники інвентаризацією;
  • у звітність включені дані про роботу філіалів;
  • має бути підпис керівника.

Відповідальність за порушення порядку надання звітності

Річна звітність для ФОП та ТОВ в Україні регулюється законом та передбачає відповідальність. За відсутність бухгалтерського обліку чи ведення його із порушенням порядку, ненадання органам держвлади та повторні правопорушення протягом року передбачені штрафи у різних розмірах – від 8 до 25 не оподаткованих мінімумів доходів громадян.