Податкова реформа в Україні: що зміниться для ФОП-ів та підприємств

blank

Воєнні дії на території України та введений у зв’язку з цим воєнний стан вносить свої корективи у роботу без винятку всіх сфер людської діяльності. Відповідно до цього було прийнято низку змін до законодавчих органів, що вводять у дію пільги для забезпечення підтримки громадян та бізнесу на період воєнного стану. У цій статті ми докладно розповімо, яких питань стосуються ці корегування.

Податок на додану вартість

Зміни стосовно сплати ПДВ:

  • не потрібно сплачувати податок за товари, що були знищені/зруйновані під час дії воєнного стану в обставинах, вплинути на які підприємець не міг. Те ж саме стосується товарів, що були передані державі чи на користь добровольчих формувань;
  • не оподатковуються ПДВ товари, що передають ЗСУ для оборонних потреб;
  • поки діє воєнний стан, податковий кредит з ПДВ поширюється на суми, на які ще немає зареєстрованих податкових накладних;
  • якщо через форс-мажор бюджетне відшкодування ПДВ відбулося несвоєчасно, пеня не нараховується;
  • ПДВ на ввіз пального знизилось з 20% до 7%.

Єдиний податок

З 1 квітня 2022 року до моменту припинення воєнного стану платники ЄП 1 та 2 груп не сплачують єдиний податок, а платниками 3 групи можуть стати ФОП та юридичні особи, дохід яких за календарний рік – не більше 10 мільярдів.

Пільги для бізнесу та громадян недійсні, якщо підприємства проводять азартні ігри, лотереї, парі тощо, займаються обміном іноземної валюти. Те ж саме стосується компаній, що виробляють, експортують або імпортують підакцизну продукцію, видобувають та експортують корисні копалини. Пільгами не можуть скористатися брокери, банки, кредитні спілки та фінансові установи інших типів, нерезиденти та юридичні особи, що не сплачують єдиний податок.

Відсоткова ставка єдиного податку – на рівні 2% доходу, а період звітності для підприємців, що скористалися пільгами, – квартал.

ПДФО та податок на прибуток

Податкова знижка у звітному періоді охоплює суму вартості майна, що пожертвували неприбутковим організаціям. Розмір податкової знижки – не більше 16% загального оподаткування.

Як витрати на провадження господарської діяльності зараховуються витрати на майно чи кошти, передані в добровільному порядку ЗСУ. Ці витрати мають бути документально підтвердженими.

Плата за землю та екологічний податок

З 1 березня 2022 року до кінця календарного року, що є наступним після завершення воєнного стану, не потрібно нараховувати та сплачувати плату за землю, якщо ці ділянки розташовані у місцях ведення бойових дій, тимчасової окупації, на засмічених вибухонебезпечними речовинами територіях.

Протягом 2022 року не нараховуватимуть екологічний податок стосовно об’єктів, які розташовані на перерахованих вище категоріях.

Акцизний податок

Акцизний податок не потрібно сплачувати за товар, який в примусовому порядку вилучили на потреби держави та не компенсували його вартість. Те ж саме правило діє стосовно продукції, переданої ЗСУ або направленої в якості гуманітарної допомоги.

Акциз на бензин та важкі дистиляти, скраплений газ дорівнює 0 за 1000 літрів.

ЄСВ

Починаючи з 1 березня 2022 року до завершення воєнного стану та протягом календарного року після ФОПи, особи, що незалежно ведуть підприємницьку діяльність, фермери можуть не платити єдиний внесок за себе. Також протягом воєнного стану та 3 місяців після завершення штрафи та пеня за ЄСВ не нараховуються.

РРО

Податкова реформа в Україні торкнулася й РРО. Поки діє воєнний стан або в разі форс-мажорних обставин розрахункові операції в офлайн режимі, а також використання фіскальних номерів із діапазону, що був сформований фіскальним сервером контролюючого відомства, можуть проводитися із перевищенням термінів, що вказані в абзацах 3 та 4 ст. 5 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (це 36 та 168 годин).

Також призупинена заборона на використання ПРРО, якщо відсутній зв’язок між обладнанням та фіскальним сервером контролюючого органу.

Бухгалтерське обслуговування можна замовити у Центрі бухгалтерського обліку.