Кому потрібний касовий апарат (РРО) в 2021-2022 р.

З 1 січня 2022 року ФОПи, а також ті підприємці, які є платниками єдиного податку 2-4 групи, зобов’язані використовувати касові апарати, здійснюючи операції в сфері торгівлі, громадського харчування та надання послуг населенню. Порушники даної постанови будуть оштрафовані на суму, що дорівнює 100% чи 150% від вартості товарів чи послуг, наданих із порушеннями. Тим не менш, примусовий формат роботи не додає ентузіазму підприємцям. До того ж, експерти говорять про те, що проблеми тіньового бізнесу це не вирішить. Хто зобов’язаний використовувати касові апарати та як це вплине на роботу підприємців, розповідаємо нижче.

Кому потрібен РРО в Україні з 2022 року?

Використання касового апарату обов’язкове в таких сферах:

  1. Сфера роздрібної торгівлі, послуги, громадське харчування, за умови прийому оплати готівкою чи з допомогою карти. В цих ситуаціях потрібно використовувати РРО (ПРРО), покупцям видають фіскальний чек в тому місці, де здійснювалась розрахункова операція. Це супермаркети, продуктові магазини, точки продажу госптоварів, кафе, ресторани, секонд-хенди, сфера обслуговування тощо.
  2. Сфера електронної комерції. Діяльність інтернет-магазинів, де замовлення оплачуються з допомогою дистанційних систем оплати, також підлягають фіскалізації з використанням касового апарату. Виключення – ситуації, коли продавець та покупець не контактують між собою при здійсненні операції, як, наприклад, під час оплати хостингу чи доступу до інтернет-ресурсів, та сплачують послуги онлайн.
  3. Коли здійснюється прийом оплати для передачі товарів. Фіскалізується робота поштових операторів, кур’єрських служб, доставки інтернет-магазину тощо. Так, коли кур’єр передає клієнту товар чи здійснює сервіс, покупець має отримати від нього фіскальний чек.
  4. Програмно-технічні комплекси обслуговування. Купівля товарів з допомогою водоматів, паркоматів, терміналів поповнення та кавових автоматів також підлягає фіскалізації, незалежно від того, здійснюється оплата готівкою чи платіжними картами. Виключення – банківські термінали.

Кому не потрібен РРО? Фіскальний регістратор не обов’язковий, якщо підприємець веде роздрібну торгівлю в селі за умови сплати готівкою.

Що обрати – РРО чи ПРРО?

Для підтвердження проведення операції підприємець зобов’язаний використовувати пристрій для фіскалізації. Обрати можна РРО чи ПРРО. Коли буде раціональне одне з двох рішень?

  1. Для торгової точки невеликих розмірів, де пробивають до 100 чеків на день, оптимально обрати класичний касовий апарат. Пристрій має невеликі розміри та виконує основні функції, потрібні для здійснення торгівлі. Де можна використовувати касовий апарат? У маленькій крамниці, кав’ярні, хімчистці, салоні краси чи СТО.
  2. За умови ведення автоматизованого обліку в 1С та проведенні чеків більше 100 на день актуальний фіскальний регістратор. ПРРО дозволяє працювати касиру на робочому місці та відправляти дані до ДПС, паралельно з обліком. Це такі точки, як мінімаркет, супермаркет, відділення пошти тощо.
  3. Підприємство, що працює на виїзді чи як служба доставки, може використовувати мобільні фіскальні регістратори. Пристрої синхронізуються з телефоном, планшетом та дозволяють проводити операції.

Залежно від потреб та масштабів роботи, підприємцям доступні касовий апарат, фіскальний регістратор, вбудований РРО чи мобільний фіскальний регістратор.

Бухгалтерське обслуговування можна замовити у Центрі бухгалтерського обліку.